Niniejszy artykuł stanowi próbę skrótowego podsumowania 90 lat działalności Polskiego Towarzystwa Neurologicznego (PTN), które w 2023 roku obchodzi swój jubileusz. Uwzględniono w nim również trudny okres przygotowawczy, który obejmuje między innymi kilkanaście ostatnich lat zaborów.
Wprowadzenie nowego leku na rynek, a zwłaszcza leku innowacyjnego, jest długotrwałym i kosztownym procesem. Angażuje specjalistów z wielu dziedzin. Przyjmuje się, że nowy lek trafia na rynek po 10–15 latach intensywnych badań, a koszt tych badań często wielokrotnie przekracza miliard USD. W artykule przedstawiono historię odkrycia pregabaliny — substancji aktywnej stanowiącej podstawowy składnik leku, który jest obecnie szeroko wykorzystywany w leczeniu przede wszystkim chorób neurologicznych.
Neurologia jako nowa specjalność pojawiła się w drugiej połowie XIX wieku, a dopiero w XX wieku została uznana za oddzielną dziedzinę, nazywaną przez wielu znakomitych badaczy królową medycyny, gdyż zajmowała się najważniejszym narządem, jakim jest mózg i podległy mu układ nerwowy. Wcześniej naukę o chorobach układu nerwowego wykładano razem z chorobami wewnętrznymi lub z psychiatrią, która powstała nieco wcześniej. Diagnostyka neurologiczna zadziwiała swą prostotą i dokładnością specjalistów innych dziedzin medycyny i opierała się na semiologii weryfikowanej badaniem morfologicznym.
W 1921 roku, równe 100 lat temu, istniejąca w Towarzystwie Lekarskim Warszawskim od 1905 roku Sekcja Neurologiczno-Psychiatryczna przekształciła się w oddzielne Towarzystwo Neurologiczne Warszawskie. Prezesem Towarzystwa został Samuel Goldflam, współzałożyciel Towarzystwa. Był to zalążek powstałego 12 lat później Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. To godne przypomnienia wydarzenie jest okrągłym jubileuszem i okazją do przedstawienia kilku dat z krótkim rysem historycznym powstania i rozwoju neurologii.