Neurologia jako nowa specjalność pojawiła się w drugiej połowie XIX wieku, a dopiero w XX wieku została uznana za oddzielną dziedzinę, nazywaną przez wielu znakomitych badaczy królową medycyny, gdyż zajmowała się najważniejszym narządem, jakim jest mózg i podległy mu układ nerwowy. Wcześniej naukę o chorobach układu nerwowego wykładano razem z chorobami wewnętrznymi lub z psychiatrią, która powstała nieco wcześniej. Diagnostyka neurologiczna zadziwiała swą prostotą i dokładnością specjalistów innych dziedzin medycyny i opierała się na semiologii weryfikowanej badaniem morfologicznym.
W 1921 roku, równe 100 lat temu, istniejąca w Towarzystwie Lekarskim Warszawskim od 1905 roku Sekcja Neurologiczno-Psychiatryczna przekształciła się w oddzielne Towarzystwo Neurologiczne Warszawskie. Prezesem Towarzystwa został Samuel Goldflam, współzałożyciel Towarzystwa. Był to zalążek powstałego 12 lat później Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. To godne przypomnienia wydarzenie jest okrągłym jubileuszem i okazją do przedstawienia kilku dat z krótkim rysem historycznym powstania i rozwoju neurologii.
Prof. zwycz. dr hab. med. dr h.c. Antoni Prusiński — uchwałą Walnego Zgromadzenia podczas V Konferencji Edukacyjnej PTN w Mikołajkach w 2016 roku został wybrany Honorowym Prezesem PTN. W 1996 roku otrzymał godność Honorowego Członka PTN. Był wielokrotnie nagradzany: otrzymał czterokrotnie nagrodę naukową I stopnia przyznawaną przez Ministra Zdrowia, nagrodę Wydziału Nauk Medycznych PAN oraz Medal Kopernika PAN. Był odznaczony Złotym Krzyżem zasługi, Kawalerskim i Oficerskim Orderem Odrodzenia Polski. Został uhonorowany tytułem Zasłużonego Nauczyciela PRL oraz Zasłużonego Nauczyciela Lekarzy. W roku 2012 otrzymał Medal Gloria Medicinae przyznany przez PTL.