Zaburzenia odżywiania (ED) to zaburzenia psychiczne charakteryzujące się nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi lub zachowaniami kontrolującymi wagę. Według DSM-V i ICD-11, wyróżnia się sześć głównych typów ED, w tym anoreksję, bulimię i zaburzenia związane z napadami objadania się, a także trzy inne: unikanie jedzenia, pica i zaburzenia żucia i przełykania, wcześniej klasyfikowane jako zaburzenia dziecięce. Najczęstszym zaburzeniem jest zaburzenie odżywiania inaczej nieokreślone (eating disorder not otherwise specified, EDNOS), po nim anoreksja, bulimia i zaburzenia z napadami objadania się. Najwyższa częstość występowania ED obserwowana jest wśród młodych kobiet, zwłaszcza nastolatek. Wszystkie typy ED wiążą się ze zwiększoną śmiertelnością i niższą jakością życia w porównaniu z ogólną populacją. Najwyższa śmiertelność występuje w przypadku anoreksji.
Istnieją podobieństwa między migreną a ED. Zachowania typowe dla ED, takie jak posty czy przejadanie się, mogą wywoływać bóle głowy. Ponadto, zmęczenie spowodowane utratą wagi i brakiem składników odżywczych może prowadzić do ataków migreny. Pewne cechy osobowości, jak neurotyzm i objawy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, mogą być powiązane z większym ryzykiem wystąpienia zarówno migreny, jak i ED. Jednak dane na ten temat są ograniczone. Serotonina (5-HT) może odgrywać rolę w etiologii obu chorób, ale nie zidentyfikowano jeszcze konkretnego składnika genetycznego.
Większość badań wskazuje na prawdopodobieństwo korelacji między migreną a ED. Główne wnioski z publikacji, do przeczytania której gorąco zachęcamy, to: podobieństwo profili pacjentów, potencjalna podobna patogeneza, brak korelacji w niektórych badaniach, wpływ depresji na wyniki badań, konieczność uwzględnienia wpływu farmakoterapii na obie choroby, oraz potrzeba dalszych badań. Zarówno migrena, jak i zaburzenia odżywiania często występują u młodych kobiet z cechami neurotycznymi lub obsesyjno-kompulsywnymi. Charakterystyczne cechy osobowości, takie jak perfekcjonizm, uprzejmość i pilność, mogą występować częściej u tych pacjentów. Brakuje jednak badań skupiających się na tej kwestii.
Neurologia i Neurochirurgia Polska