Celem badania było określenie częstości występowania obiektywnych zaburzeń poznawczych u osób cierpiących na przewlekły migrenowy ból głowy oraz porównanie tych wyników z innym schorzeniem związanym z bólem głowy — zespołem rzekomego guza mózgu. Dotychczas przeprowadzono niewiele badań nad zaburzeniami poznawczymi w migrenie, zwłaszcza postaci przewlekłej. Wyniki dostępnych badań sugerują istnienie zaburzeń poznawczych u pacjentów z przewlekłą migreną, ale nieznane jest porównanie tych wyników z innymi chorobami związanymi z bólem głowy.
W ramach badania przeprowadzono szereg testów funkcji poznawczych, a zaburzenia poznawcze zdefiniowano jako łagodne jednoobszarowe w przypadku jednego wyniku testu, lub łagodne wieloobszarowe w przypadku dwóch lub więcej wyników testów, które różniły się o więcej niż dwa odchylenia standardowe od średniej dla norm wiekowych, płciowych i edukacyjnych. Dane z tego badania porównano z wcześniej opublikowanymi wynikami pacjentów z guzem rzekomym mózgu. W badaniu wzięło udział stu pacjentów z przewlekłą migreną. Spośród nich 57 pacjentów miało normalny profil poznawczy, a u 43 pacjentów stwierdzono łagodne zaburzenia poznawcze. Spośród osób z zaburzeniami, 24 pacjentów miało zaburzenia w wielu obszarach poznawczych. Osoby z migreną i wieloobszarowymi zaburzeniami poznawczymi doświadczały większego nasilenia bólu, miały krótszy czas trwania choroby, przyjmowały narkotyki, miały bardziej upośledzone wyniki dotyczące zdrowia psychicznego związanego ze wzrokiem oraz gorsze wyniki dotyczące zdrowia społecznego. Stwierdzono związek między obiektywnymi zaburzeniami poznawczymi a subiektywnym odczuciem zaburzeń jedynie po uwzględnieniu intensywności bólu. Nie stwierdzono natomiast związku z depresją i stosowaniem topiramatu. Średni wynik złożony ocen poznawczych nie różnił się istotnie między pacjentami z przewlekłą migreną a pacjentami z guzem rzekomym mózgu.
Autorzy podsumowują, że większość osób cierpiących na przewlekły migrenowy ból głowy ma prawidłowy profil poznawczy, ale znaczna część doświadcza łagodnych zaburzeń poznawczych, szczególnie w wielu obszarach. Zaobserwowane zaburzenia poznawcze w migrenie są podobne do tych obserwowanych w zespole guza rzekomego mózgu, który już wiąże się z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi. Osoby z migreną i zaburzeniami poznawczymi różnią się od tych bez lub z mniejszymi zaburzeniami pod wieloma względami, co może mieć istotne znaczenie dla leczenia migreny.
Neurologia i Neurochirurgia Polska