Torbiel koloidowa jest łagodnym guzem wewnątrzczaszkowym, zlokalizowanym przeważnie w przedniej części komory III mózgu, blisko otworów międzykomorowych (otworów Monro). Większość torbieli koloidowych nie wykazuje objawów i jest odkrywana przypadkowo podczas diagnostyki obrazowej mózgu prowadzonej z różnych przyczyn. Objawy występujące u pacjentów stanowią całe spektrum: od łagodnych bólów głowy, wynikających z zaburzeń krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego, przez zwężone otwory międzykomorowych, po zaburzenia pamięci spowodowane uciskiem na struktury odpowiedzialne za procesy pamięciowe. W skrajnych przypadkach może dojść do gwałtownych zaburzeń świadomości, włącznie z nagłą utratą przytomności, co jest wynikiem zablokowania odpływu płynu mózgowo-rdzeniowego z komór bocznych i rozwoju ostrego wodogłowia. Jest to stan wymagający natychmiastowej interwencji neurochirurgicznej. W przypadku torbieli koloidowych, które wymagają leczenia, preferowana jest terapia operacyjna.
Zachęcam do zapoznania się z artykułem, w którym omówiono objawy kliniczne i radiologiczne torbieli koloidowej, oraz sposoby leczenia, ilustrując trudności decyzyjne opisami dwóch przypadków wziętych z praktyki klinicznej.
Polski Przegląd Neurologiczny
Torbiel koloidowa komory III jako możliwa przyczyna nagłej deterioracji stanu neurologicznego – potencjalny pilny przypadek w trakcie ostrego dyżuru neurologicznym
Opublikowano: 28/06/2024
Link do pełnego artykułu: Kliknij tutaj