Cenobamat (CNB) to nowoczesny lek przeciwpadaczkowy, który znacząco przyczynił się do postępu w leczeniu padaczki. Zatwierdzony przez amerykańską FDA w 2019 roku oraz przez Europejską Agencję Leków (EMA) w 2021 roku, jest wskazany do leczenia wspomagającego napadów ogniskowych u dorosłych. Ten nowy doustny tetrazol alkilowy mono-karbaminian wyróżnia się podwójnym mechanizmem działania. Po pierwsze, selektywnie blokuje trwałe prądy sodowe, szlak zaangażowany w generowanie i rozprzestrzenianie aktywności padaczkowej. Po drugie, działa jako pozytywny modulator allosteryczny receptora GABA-A, zwiększając hamującą neuroprzekaźnictwo w mózgu. To podwójne działanie przyczynia się do jego skuteczności w redukcji częstotliwości napadów.
W badaniach klinicznych cenobamat wykazał znaczącą skuteczność. Zaobserwowano, że wskaźnik odpowiedzi na leczenie (pacjenci osiągający ≥ 50% redukcji napadów) wynosił aż 64%, a co piąty pacjent osiągnął całkowitą wolność od napadów przy najwyższej dawce. Ten profil skuteczności stawia cenobamat w korzystnym świetle w porównaniu z kilkoma lekami przeciwpadaczkowymi drugiej i trzeciej generacji, takimi jak briwaracetam, eslicarbazepin, lacosamid, perampanel, lamotrygina, lewetyracetam czy topiramat.
W 6 numerze Neurologii i Neurochirurgii Polskiej ukazała się publikacja przedstawiająca wyniki badania przeprowadzonego w Polsce, które dostarcza cennych informacji na temat długoterminowej skuteczności cenobamatu w rzeczywistych warunkach klinicznych. Przeprowadzone w ramach Polskiego Programu Dostępu Rozszerzonego (EAP) wieloośrodkowe retrospektywne badanie skupiło się na pacjentach z oporną na leczenie padaczką ogniskową, leczonych cenobamatem od stycznia 2020 do maja 2023 roku. Celem badania była ocena długoterminowego wskaźnika utrzymania, skuteczności i tolerancji cenobamatu w tej specyficznej grupie pacjentów. W badaniu wzięło udział 38 pacjentów ze średnim wiekiem początkowym wynoszącym 39,3 lat, wszyscy byli na terapii wielolekowej, w tym z użyciem powszechnie stosowanych leków przeciwpadaczkowych takich jak walproinian, lewetyracetam i karbamazepina. Średnia dawka cenobamatu w momencie ostatniej wizyty wynosiła 200 mg/dzień. Badanie wykazało, że leczenie wspomagające cenobamatem znacząco zmniejszyło średnią częstotliwość napadów z 8,1 do 3 w miesiącu. Wskaźnik odpowiedzi był imponujący, ponieważ 63,1% pacjentów osiągnęło co najmniej 50% redukcję częstotliwości napadów. Co więcej, 21% pacjentów pozostało wolnych od napadów przez co najmniej 12 miesięcy. Działania niepożądane zgłaszała ok. jedna trzecia pacjentów, poddawały się leczeniu, przy czym w połowie tych przypadków ustąpiły. Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi były zawroty głowy, senność i ból głowy. Godne uwagi jest to, że wskaźnik utrzymania cenobamatu wynosił 100% po zakończeniu fazy otwartego przedłużenia, co wskazuje na wysoką satysfakcję pacjentów i tolerancję.
Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami badania na stronie Neurologii i Neurochirurgii Polskiej.
Neurologia i Neurochirurgia Polska