Neuropatologiczne badanie pośmiertne mózgu i rdzenia kręgowego jest odrębną procedurą, która nadal odgrywa istotną rolę we współczesnej medycynie ineurologii. W obliczu rosnącej liczby danych klinicznych i genetycznych, a także istotnych postępów w dziedzinie neuroobrazowania, Stowarzyszenie Neuropatologów Polskich uaktualniło swoje zalecenia dotyczące badania ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Wytyczne te są skierowane do neuropatologów, patologów i lekarzy klinicystów.
Wytyczne szczegółowo omawiają wszystkie etapy badania pośmiertnego, jego cele i zasady zbierania próbek do badania histopatologicznego zarówno w przypadkach bez zmian patologicznych, jak też w poszczególnych stanach chorobowych, takich jak choroby naczyniowe, choroby zapalne/zakaźne, choroby neurozwyrodnieniowe, leukodystrofie, padaczka oraz encefalopatie. Oddzielne podrozdziały omawiają postępowanie sekcyjne zarówno w przypadkach mózgów płodowych i noworodkowych, jak też w przypadku sekcji mózgu pacjentów podejrzanych o chorobę prionową.
Proponowane standardy oparte są na doświadczeniach własnych autorów i dobrych praktykach, zaleceniach towarzystw naukowych z krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych oraz na dostępnym piśmiennictwie. Zalecenia mają na celu ujednolicenie procedur dotyczących badań pośmiertnych mózgu i rdzenia kręgowego, postępowania z materiałem tkankowym oraz sposobu formułowania protokołów i wyników tych badań w Polsce.
Zachęcamy do zapoznania się z pełnym artykułem, dla członków PTN dostępnym bez dodatkowych opłat.
Źródło: Sejda A., Wierzba-Bobrowicz T., Adamek D. i wsp. Central nervous system autopsy — a neuropathological procedure based on multidisciplinary pathoclinical cooperation. Neurol Neurochir Pol 2022;56(2):118–130.