Opublikowany: 04/03/2024

Związek między zakażeniem H. pylori a ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera

Aktualnosci_985x69026.png

Rosnące dowody sugerujące związek między pewnymi zakażeniami a procesami neurodegeneracyjnymi stanowiły inspirację do przeprowadzenia badania mającego na celu ocenę potencjalnego związku między zakażeniem Helicobacter pylori a ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera (ChA) w populacji osób powyżej 50. roku życia. Helicobacter pylori, bakteria znana głównie z powodowania zaburzeń żołądkowo-jelitowych, stała się przedmiotem zainteresowania ze względu na jej możliwe ogólnoustrojowe działanie zapalne, które może mieć potencjalny wpływ na układ nerwowy.

W celu ustalenia związku pomiędzy ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera a zakażeniem H. pylori, badacze zidentyfikowali osoby z pierwszorazowym rozpoznaniem ChA a każdy przypadek dopasowali do maksymalnie 40 uczestników bez jej rozpoznania. Dopasowania te dotyczyły wieku, płci, daty włączenia do kohorty i czasu obserwacji. Główną zmienną zainteresowania była klinicznie jawna infekcja H. pylori (clinically apparent Helicobacter pylori infection, CAHPI) identyfikowana przez algorytm zgodny z wytycznymi klinicznymi i zaleceniami dotyczącymi postępowania z zakażeniem H. pylori.

Badanie wykazało, że ekspozycja na CAHPI wiązała się z 11% wzrostem ryzyka rozwoju ChA. Ryzyko to wydawało się osiągać szczyt między 7,3 a 10,8 roku po rozpoczęciu się infekcji, z maksymalnie 24% wzrostem ryzyka. Wyniki potwierdzono stosując różne analizy wrażliwości, w tym porównania z zakażenia Salmonellą jako negatywnej kontroli, które nie wykazały znamiennego związku z ChA.

Badanie wykazało, że klinicznie jawna infekcja H. pylori stanowić może potencjalnie modyfikowalny czynnik ryzyka ChA i sugeruje, że interwencje ukierunkowane na eradykację H. pylori mogłyby wpływać na trajektorię rozwoju ChA. Badanie podkreśla również znaczenie uwzględniania czynników infekcyjnych w patogenezie chorób neurodegeneracyjnych i otwiera nowe ścieżki dla strategii prewencyjnych w populacjach zagrożonych. Niestety obserwacyjny charakter badania związany jest z ryzykiem istotnego wpływu potencjalnych zmiennych zakłócających. Dodatkowo oparcie się na danych od lekarzy rodzinnych w diagnozie CAHPI rodzi obawy o błędną klasyfikację ekspozycji. Badanie to nie odpowiada również jednoznacznie na rolę bezobjawowych infekcji H. pylori w ryzyku AD. Artykuł dostępny bez opłat: https://alz-journals.onlinelibrary.wiley.com