Opublikowany: 06/03/2024

Pseudoefedryna: Ryzyko zespołu odwracalnej tylnej encefalopatii (PRES) i zespołu odwracalnego skurczu naczyń mózgowych (RCVS)

Aktualnosci_985x6902.png

Pseudoefedryna jest substancją czynną powszechnie stosowaną w leczeniu objawów związanych z niedrożnością nosa i zatok, które może wynikać z przeziębienia, alergicznego nieżytu nosa, naczynioruchowego nieżytu nosa lub zapalenia dróg oddechowych. Jako składnik leków dostępnych bez recepty lub na receptę, pseudoefedryna działa poprzez zwężanie naczyń krwionośnych w nosie i zatokach, co pomaga zmniejszyć obrzęk i zatorowość, ułatwiając oddychanie.

Choć ze wskazaniami do zastosowania pseudoefedryny nie spotykamy się w neurologii, to z uwagi na potencjalne poważne neurologiczne działania niepożądane stosowanie pseudoefedryny jest objęte ścisłymi zaleceniami. Zgłaszano przypadki zespołu odwracalnej tylnej encefalopatii (PRES) oraz zespołu odwracalnego skurczu naczyń mózgowych (RCVS) u osób przyjmujących leki zawierające pseudoefedrynę. Oba te schorzenia są poważnymi stanami, które dotyczą mózgowych naczyń krwionośnych, lecz zazwyczaj ustępują po zaprzestaniu stosowania pseudoefedryny i wprowadzeniu odpowiedniego leczenia. Nie odnotowano śmiertelnych przypadków związanych z PRES lub RCVS. W świetle tych informacji, produkty lecznicze zawierające pseudoefedrynę są przeciwwskazane u pacjentów z ciężkim lub niekontrolowanym nadciśnieniem tętniczym oraz u osób z ciężką ostrą lub przewlekłą chorobą nerek lub niewydolnością nerek. Istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia PRES/RCVS w takich przypadkach.

Objawy PRES i RCVS to między innymi nagły, silny ból głowy, nudności, wymioty, splątanie, drgawki i zaburzenia widzenia. Pacjentom zaleca się natychmiastowe zaprzestanie stosowania leków zawierających pseudoefedrynę i niezwłoczny kontakt z lekarzem w przypadku wystąpienia tych objawów.

Przeprowadzone analizy zgłoszonych przypadków i dostępnych danych doprowadziły do stwierdzenia, że istnieje związek przyczynowy między stosowaniem leków zawierających pseudoefedrynę a wystąpieniem PRES/RCVS. W związku z tym zaleca się aktualizację informacji o leku, by uwzględnić te działania niepożądane oraz środki mające na celu minimalizację ryzyka.
Należy zalecić pacjentom, aby natychmiast zaprzestali stosowania tych leków i niezwłocznie skontaktowali się z lekarzem w przypadku wystąpienia objawów PRES lub RCVS.

Pełen komunikat odnaleźć można na stronach Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych wraz z informacją o lekach zawierających pseudoefedrynę.

Źródło: urpl.gov.pl