Opublikowany: 09/03/2022

POST-NIHSS: Modyfikacja NIHSS w celu poprawy kwalifikacji do leczenia reperfuzyjnego pacjentów z tylnojamowym udarem niedokrwiennym mózgu

Aktualnosci_985x69018.png

W kwalifikacji pacjentów z udarem mózgu do leczenia reperfuzyjnego powszechnie stosowane są skale oceniające ciężkość udaru mózgu, wśród nich skala udaru mózgu amerykańskich Narodowych Instytutów Zdrowia, w skrócie NIHSS (National Institute of Health Stroke Scale). Badania wykazują jednak, że skala jest niewystarczająca do oceny udarów w zakresie krążenia kręgowo-podstawnego, gdyż nie obejmuje takich objawów jak ataksja chodu lub tułowia, porażenie ruchów pionowych oczu, oczopląs czy objawy opuszkowe. W niektórych wcześniejszych badaniach stwierdzono, że > 75% pacjentów z udarem w zakresie krążenia kręgowo-podstawnego prezentuje się z wyjściowym NIHSS w zakresie 0–5 punktów. Modyfikacja skali poprzez uwzględnienie powodujących niepełnosprawność objawów udaru tylnojamowego mogłaby wspomóc podejmowanie decyzji o zastosowaniu leczenia reperfuzyjnego (trombolitycznego lub trombektomią mechaniczną).

W omawianym badaniu badacze oceniali wartość prognostyczną dodatkowych elementów badania przedmiotowego u leczonych zachowawczo pacjentów z udarem tylnojamowym o nasileniu lekkim do średniego (NIHSS < 10 pkt) i wykorzystali tę informacje do stworzenia i zwalidowania zmodyfikowanej wersji NIHSS, którą nazwali POST-NIHSS. Celem analizy było zidentyfikowanie pacjentów, którzy nie osiągnęli niezależności funkcjonalnej określanej jako wynik w Skali Rankina 0–2, co było wynikiem zespołu klinicznego bardziej istotnego niż wynikałoby to z oceny w NIHSS. POST-NIHSS obliczano poprzez dodanie do wyjściowego wyniku oceny NIHSS punktów: 5 za nieprawidłowy kaszel, 4 za dysfagię i 3 za ataksję tułowia/chodu.

W grupie wyjściowej stwierdzono, że POST-NIHSS lepiej przewiduje niekorzystny wynik leczenia niż klasyczna skala NIHSS. Pole pod krzywą ROC różniły się znamiennie zarówno w grupie wyjściowej: 0,80 (95% CI, 0,73–0,87) dla POST-NIHSS i 0,73 (95% CI, 0,64–0,83) dla oceny w NIHSS, p = 0,03; jak i w grupie walidacyjnej: 0,82 (95% CI, 0,69–0,94) dla oceny w POST-NIHSS i 0,73 (95% CI, 0,58–0,87) dla NIHSS, p = 0,04.

Ocena w skali POST-NIHSS wykazała wyższą wartość prognostyczną niż NIHSS i może być przydatna w identyfikacji pacjentów z udarem w zakresie krążenia kręgowo-podstawnego z NIHSS < 10 i mających wyższe ryzyko gorszego rokowania.

Źródło: Alemseged F., Rocco A., Arba F. i wsp. Posterior National Institutes of Health Stroke Scale Improves Prognostic Accuracy in Posterior Circulation Stroke. Stroke 2021:1–9 (bez opłat).