Opublikowany: 08/09/2021

Lek przeciwpłytkowy dypirydamol a objawy ruchowe i czuciowe zespołu niespokojnych nóg

slider

Powszechnie wiadomo, że agoniści dopaminy są lekami skutecznymi w leczeniu zespołu niespokojnych nóg (ZNN), jednak długotrwałe ich stosowanie wiąże się z wysokim ryzykiem zjawiska augmentacji leczenia, objawiającej się narastaniem objawów i związanym z tym zwiększaniem dawek leków. Zjawisko to niezauważone w porę może wiązać się z koniecznością przerwania leczenia a po utrwaleniu się – z brakiem skuteczności leczenia. Sprawia to, że konieczne jest poszukiwanie innych alternatywnych metod leczenia. Dypirydamol jest nieselektywnym równoważącym blokerem transportera nukleozydów ENT1 i ENT2, do tej pory stosowany m.in. jako lek przeciwpłytkowy. Skuteczności dypirydamolu w leczeniu ZNN oczekiwano na podstawie badan przedklinicznych, w których wykazano wpływ dypirydamolu na indukowany mózgowym niedoborem żelaza stan hipoadenozynergiczny. Mózgowy niedobór żelaza uważany jest za zasadniczy początkowy czynnik spustowy rozwoju ZNN.

 

Opublikowane niedawno wyniki niewielkiego randomizowanego badania z grupą kontrolną wskazują, że zastosowanie dipirydamolu w dawce do 200 mg/dobę u osób z zespołem niespokojnych nóg prowadzi do poprawy zarówno w zakresie objawów ruchowych jak i czuciowych ZNN. Badaniem objęto grupę 28 pacjentów z ZNN, których wcześniej nie leczono z tego powodu. Po 2 tygodniach od rozpoczęcia leczenia w grupie leczonej uzyskano znamienną poprawę o 13 pkt. w Międzynarodowej Skali Oceny Zespołu Niespokojnych Nóg (International Restless Legs Rating Scale, IRLS) w porównaniu z grupą kontrolną leczoną placebo, w której poprawa wyniosła 5 pkt.

 

Omawiane badanie jest pierwszym na świecie randomizowanym badaniem z zastosowaniem dypirydamolu w leczeniu zespołu niespokojnych nóg.

Źródło: Garcia‐Borreguero D., Garcia‐Malo C., Granizo J.J. i wsp. A Randomized, Placebo‐Controlled Crossover Study with Dipyridamole for Restless Legs Syndrome. Mov Disord 2021:mds.28668. (Artykuł dostępny bez opłat).