Opublikowany: 22/11/2021

Jakie jest optymalne stężenie hemoglobiny glikowanej A1C u pacjentów z udarem i cukrzycą?

slider

Stężenie hemoglobiny glikowanej (HbA1c) w chwili przyjęcia pacjenta z udarem mózgu i z cukrzycą koreluje znamiennie z ryzykiem zdarzeń naczyniowych w przyszłości. W badaniu stwierdzono, że optymalne stężenie HbA1c wiążące się z najmniejszym ryzykiem zdarzeń naczyniowych i nawrotu udaru wynosiło 6,8–7,0%, zaś powyżej tego zakresu ryzyko znamiennie rosło. Ponadto optymalna wartość stężenia A1c wiążąca się z mniejszym ryzykiem różniła się w zależności od typu udaru niedokrwiennego, przy czym najniższa wartość dotyczyła udaru na tle choroby małych naczyń.

 

Analizą objęto kohortę pacjentów z cukrzycą, u których rozpoznano przemijające niedokrwienie mózgu lub ostry udar niedokrwienny mózgu. Włączono ich do badania w ciągu 7 dni od wystąpienia objawów neurologicznych i oceniano związek między stężeniem Hb A1c przy przyjęciu a złożonym punktem końcowym, który stanowiły zdarzenia naczyniowe (udar, zawał mięśnia sercowego, lub śmierć z powodów naczyniowych) w okresie rocznej obserwacji.

W okresie obserwacji punkt końcowy wystąpił u 1437 pacjentów spośród 18567 objętych badaniem. Wyniki analizy wielowymiarowej wykazały, że ryzyko wystąpienia zdarzenia naczyniowego znacznie wzrastało przy stężeniu Hb A1c w granicach 6,8–7,0%. Ryzyko kolejnego incydentu naczyniowego było o 27% wyższe wśród pacjentów, u których poziom HbA1c przed udarem wynosił > 7,0%, w porównaniu do tych, u których poziom przy przyjęciu wynosił < 6,5%. Ryzyko nawrotu udaru mózgu było o 28% wyższe przy stwierdzanym wyjściowym Hb A1c > 7,0% niż przy poziomach < 6,5%. Ponadto stwierdzono, że optymalny zakres Hb A1c, wiążący się z najniższym ryzykiem zdarzeń naczyniowych, był niższy dla udaru na tle zamknięcia małego naczynia (6,6%) w porównaniu z udarem spowodowanym miażdżycą dużych tętnic (7,3%) lub udarem sercowo-pochodnym (7,4%).

 

Autorzy komentują, że wyniki ich badania są zgodne z wcześniejszymi doniesieniami mówiącymi o tym, że obniżenie docelowych wartości stężenia HbA1c z 7% do 6% przynosi dodatkową korzyść w zapobieganiu powikłań mikrowaskularnych cukrzycy, w tym udaru mózgu, o ile taką docelową wartość można osiągnąć w ramach leczenia.

Źródło: Chang J.Y., Kim W-J., Kwon J.H. i wsp. Association of prestroke glycemic control with vascular events during 1-year follow-up. Neurology 2021; 97:e1717–26.