Czy niedosłuch wpływa na sprawność fizyczną?
Występowanie niedosłuchu związane jest z podwyższonym ryzykiem rozwoju otępienia ( Neurokurier, listopad 2020). Mniej znanym faktem jest to, że niedosłuch związany jest z ogólnie mniejszą sprawnością ruchową, co może mieć znaczenie w ocenie pacjentów neurologicznych. Związek upośledzenia słuchu ze sprawnością fizyczną zbadali naukowcy amerykańscy koncentrując się na szybkości chodu i jej spadku w czasie w prospektywnym badaniu kohortowym, obejmującym 3000 dorosłych (średni wiek 79 lat), których obserwowano przez blisko 9 lat. 1/3 badanych miała słuch prawidłowy (w pomiarze audiometrią tonalną), 40% wykazywało łagodny ubytek słuchu, 23% miało umiarkowany ubytek, a 4% miało ciężki ubytek słuchu na poziomie wyjściowym.
W skorygowanych analizach przekrojowych złożonych pomiarów sprawności fizycznej (tj. równowagi, szybkości chodu i wstawania z pozycji siedzącej), ocenianych w tym samym czasie co audiometria, każde 10 decybeli ubytku słuchu było istotnie powiązane z gorszą sprawnością fizyczną. Średni dystans przebyty podczas chodzenia w ciągu 2 min. był o około 5 m krótszy u osób z dużym ubytkiem słuchu w porównaniu do osób z prawidłowym słuchem (≈133 vs. ≈138 m). W analizie wzdłużnej osoby z umiarkowanym lub ciężkim ubytkiem słuchu wykazywały szybszy spadek złożonych wyników sprawności fizycznej niż osoby z prawidłowym słuchem (dla ciężkiego i bez ubytku słuchu – różnica około 0,1 punktu rocznie na 12-punktowej skali).
W badaniu stwierdzono tylko niewielkie, choć znamienne statystycznie, różnice w sprawności fizycznej, co ilustruje jeszcze jeden sposób, w jaki pacjenci z ubytkiem słuchu cierpią z powodu gorszego stanu zdrowia niż osoby z prawidłowym słuchem. Autorzy spekulują, że związek ten może wynikać z izolacji społecznej, depresji lub nieprawidłowego środowiska fizycznego i w efekcie do zmniejszenia aktywności fizycznej. Nie wiadomo, czy interwencje mające na celu poprawę słuchu złagodziłyby obserwowane spadki funkcji fizycznych.
Źródło: Martinez-Amezcua P., Powell D. i wsp. Association of Age-Related Hearing Impairment With Physical Functioning Among Community-Dwelling Older Adults in the US. JAMA Netw. Open 2021, https://doi.org/10.1001/jamanetworkopen.2021.13742.