Czy możliwość szybkiego stosowania marihuany leczniczej wpływa na objawy bólu, bezsenności i objawy afektywne u dorosłych?
Pomimo legalizacji i powszechnego stosowania produktów z konopi indyjskich w różnych dziedzinach medycyny, jej stosowanie nadal jest w pewnym stopniu kontrowersyjne z uwagi na brak poparcia ze strony dużych badań. Jednocześnie istnieją doniesienia, które wykazały, że stosowanie konopi indyjskich działa przeciwbólowo, korzystnie wpływa na sen oraz objawy lękowe i depresyjne. Z badań amerykańskich wynika jednak, że u 3 na 10 dorosłych osób używających konopi indyjskich rozwijają się zaburzenia związane z ich stosowaniem (CUD, cannabis use disorder), przy czym u 23% z nich zaburzenia te osiągają znaczne nasilenie, często z towarzyszącym rozwojem tolerancji na delta-9-tetrahydrokanabinol (THC) i objawami abstynencyjnymi. Ryzyko i korzyści wynikające z uzyskania możliwości stosowania medycznej marihuany w odniesieniu do powszechnych wyników klinicznych są w dużej mierze nieznane (w oryginalnym artykule mowa jest o uzyskiwaniu karty medycznej marihuany). Głównym celem omawianej pracy było stwierdzenie, czy uzyskanie karty stosowania marihuany medycznej wpływa na występowanie objawów zaburzeń związanych z używaniem konopi indyjskich (CUD) u dorosłych, których głównym problem medycznym były przewlekły ból, bezsenność, lęk lub objawy depresyjne.
Badanie miało charakter pragmatyczny, randomizowany, jednostronnie zaślepiony, a przeprowadzono je w jednym ośrodku (Boston, USA) w okresie od 1 lipca 2017 roku do 31 lipca 2020 roku. Uczestnikami badania były osoby dorosłe w wieku od 18 do 65 lat, u których głównym problemem był ból, bezsenność, lęk lub objawy depresyjne. Uczestników randomizowano w stosunku 2 : 1 do grupy natychmiastowego użycia karty (n = 105) lub grupy opóźnionego uzyskania karty (n = 81). Randomizacja była stratyfikowana według głównego problemu, wieku i płci. Po randomizacji jedna grupa pacjentów uzyskiwała kartę od razu, druga grupa z opóźnieniem i musiała czekać 12 tygodni. Wszyscy uczestnikom pozostawiono wybór produktu z konopi indyjskich z punktu sprzedaży, dawkę i częstotliwość zażywania. Uczestnicy mogli kontynuować zwykłą opiekę medyczną lub psychiatryczną.
Głównymi punktami końcowymi były zmiany w zakresie objawów CUD, objawów lękowych i depresyjnych, nasilenia bólu i objawów bezsenności w czasie trwania badania. Zastosowano model regresji logistycznej w celu oszacowania ilorazu szans (OR) dla rozpoznania CUD, a modele liniowe dla wyników ciągłych w celu oszacowania średniej różnicy (MD) w punktacji objawów.
Badaniem objęto łącznie 186 uczestników w średnim wieku 37,2 lat, a kobiety stanowiły 65,6%. Stwierdzono, że — w porównaniu z grupą z opóźnionym uzyskaniem kart — grupa z natychmiastowym nabyciem kart miała więcej objawów CUD (MD, 0,28; 95% CI, 0,15–0,40; p < 0,001); mniej objawów bezsenności w samoocenie (MD, –2,90; 95% CI, –4,31 do –1,51; p < 0,001); i nie zgłaszała istotnych zmian w nasileniu bólu, lęku lub objawów depresji. U uczestników z grupy natychmiastowego nabycia kart stwierdzono również częstsze występowanie CUD podczas interwencji (17,1% vs. 8,6% w grupie opóźnionego nabycia kart; OR 2,88; 95% CI, 1,17–7,07; p = 0,02), szczególnie zauważalne u tych, u których głównym problemem były objawy lękowe lub depresyjne.
Autorzy podsumowują, że w przeprowadzonym przez nich badaniu wykazano, że natychmiastowe uzyskanie karty medycznej marihuany prowadziło do częstszego występowania i nasilenia zaburzeń związanych ze stosowaniem konopi indyjskich i jednocześnie nie prowadziło do istotnej poprawy w zakresie bólu, lęku i objawów depresji, jednak poprawiło samoocenę w zakresie objawów bezsenności. Konieczne są dalsze badania dotyczące korzyści wynikających z posiadania karty medycznej marihuany w zakresie bezsenności i ryzyka CUD, zwłaszcza w przypadku osób z objawami lękowymi lub depresyjnymi.
Źródło: Gilman J.M., Schuster R.M., Potter K.W. i wsp. Effect of Medical Marijuana Card Ownership on Pain, Insomnia, and Affective Disorder Symptoms in Adults A Randomized Clinical Trial n.d.