Zrozumieć stwardnienie rozsiane – mobilna kawiarnia Zmobilizowani.SM Caf é w Polsce

Data publikacji: 13 Listopada 2018

Zaburzenia widzenia. Osłabienie mięśni. Problemy z koordynacją ruchów i utrzymaniem równowagi. To tylko kilka objawów towarzyszących chorym na stwardnienie rozsiane. Aby zrozumieć, z jakimi trudnościami zmagają się osoby chore na SM i zwrócić uwagę na problemy pacjentów, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego (PTSR) oraz Grupa Młodych z SM „Twardziele” zainicjowali akcję Zmobilizowani.SM Café.

Zmobilizowani.SM Café to autobus-kawiarnia, który na każdym kroku zaskakuje nasze zmysły i symuluje objawy stwardnienia rozsianego. Pomysł SM Café narodził się w Irlandii – mobilną kawiarnię stworzyła organizacja działająca na rzecz pacjentów w tym kraju – MS Ireland. W Polsce akcja nosiła nazwę Zmobilizowani.SM Café i odbyła się w ramach ogólnopolskiego projektu społeczno-edukacyjnego zainicjowanego przez „Twardzieli”, Zmobilizowani.SM.

Odwiedzający autobus goście mogli napić się w nim kawy, przygotowanej przez profesjonalnych baristów, ale też na własnym przykładzie przekonać jak wygląda codzienność chorych. Wiele elementów wewnątrz autobusu, takich jak tablica z menu, ciężkie krzesła czy specjalna kanapa miały na celu obrazować niektóre z dolegliwości osób z SM – problemy ze wzrokiem, słabość mięśni czy trudności w poruszaniu. Kawiarnia w terminie 22-26 października br. odwiedziła 5 polskich miast: Gdynię, Warszawę, Lublin, Łódź i Katowice, gdzie przez jeden dzień serwowała kawę. Na miejscu pojawili się pacjenci, lekarze-neurolodzy, przedstawiciele organizacji pacjenckich, a także goście specjalni, którzy byli do pełnej dyspozycji odwiedzających i odpowiadali na każde nurtujące pytanie na temat choroby. Do udziału w akcji włączyli się: prof. Jarosław Sławek, prof. Anna Kostera-Pruszczyk, prof. Krzysztof Selmaj, prof. Konrad Rejdak oraz dr hab. Ewa Krzystanek. W każdym mieście zorganizowany został również briefing dla mediów. Elementem akcji było też zbieranie podpisów pod petycją ws. poprawy sytuacji pacjentów z SM w Polsce – podpisy można było składać osobiście oraz online, przez stronę internetową.

Zmobilizowani.SM Café zostało objęte patronatami honorowymi przez Prezydenta Miasta Gdyni, Prezydenta Miasta Katowic, NFZ, ZUS, Rzecznika Praw Pacjenta i Parlamentarnego Zespołu ds. SM. Akcja została też objęta patronatami medialnymi m.in. przez regionalne oddziały Telewizji Polskiej. W sumie podczas 5 dni trwania projektu jego inicjatorzy rozdali ponad 1000 napojów.