Neurologia i Neurochirurgia Polska poleca: Sezonowość wyst. przemijającej niepamięci globalnej

6 Września 2019

Przemijająca niepamięć globalna (Transient global amnesia, TGA) jest fascynującym zjawiskiem klinicznym. Etiologia tego zaburzenia, polegającego na nagłym „wyłączeniu” zdolności rejestrowania w pamięci dziejących się faktów, przez kilku- lub kilkunastogodzinny okres, nie jest poznana. Hipotezy sformułowane dotychczas mówią o możliwej etiologii naczyniowej (pokrewnej TIA), żylnej, padaczkowej bądź migrenowej.

Dr J. Chojadak-Łukasiewicz wraz ze współautorami z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zwróciła uwagę na jeszcze jeden aspekt kliniczny TGA. Analizując rytm przyjęć pacjentów z tą jednostką chorobową w skali kolejnych lat autorzy zauważyli, że większość zachorowań ma miejsce w miesiącach wiosennych i letnich.

Obserwacja ta jest ciekawa sama w sobie. Stawia ona TGA w grupie innych schorzeń uzależnionych od pory roku, takich jak zaburzenia nastroju czy migrena. Niestety, sama obserwacja oparta na kalendarzu jeszcze nie wnosi zbyt wielu informacji, cenne byłyby dane na temat związku występowania TGA z wahaniami dobowej temperatury, ciśnienia atmosferycznego bądź innych czynników meteorologicznych Dużą wartością pracy dr J. Chojdak-Łukasiewicz i wsp., jest prowokowanie środowiska neurologicznego do tego typu obserwacji.

Zapraszamy do lektury tego artykułu, opublikowanego w trzecim tegorocznym numerze Neurologii i Neurochirurgii Polskiej. Artykuł jest dostępny na stronie: https://journals.viamedica.pl/neurologia_neurochirurgia_polska/article/view/PJNNS.a2019.0021

Źródło: Chojdak-Łukasiewicz i wsp., Seasonal variations in the occurence of transient global amnesia (TGA). Neurol Neurochir Pol., 2019; 53(3):212 - 216.