Aktualności

Październikowe wydanie "Neurokuriera"

Data: 27 Października 2017

Przygotowaliśmy dla Państwa nowe wydanie "Neurokuriera" podsumowujące XXIII Zjazd Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

W trakcie XXIII Zjazdu PTN funkcję Prezesa Towarzystwa objął prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek. Walne Zebranie Delegatów Towarzystwa wybrało prof. dr. hab. n. med. Konrada Rejdaka na Prezesa Elekta — funkcję Prezesa PTN obejmie on w 2020 roku.

Doktor Jan Bembenek został laureatem Nagrody Prezesów Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz Nagrody im. Józefa Babińskiego. Nagroda Polskiego Towarzystwa Neurologicznego jest przyznawana lekarzowi, który najlepiej ukończył specjalizację w zakresie neurologii. W tym roku otrzymała ją dr Sylwia Goroch.

Relacja wideo z XXIII Zjazdu PTN

Data: 19 Października 2017

Zachęcamy do obejrzenia relacji wideo z XXIII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, który odbył się w dniach 11–14 października 2017 roku w Gdańsku.

Migrena jest uznawana za jedną z najczęstszych chorób układu nerwowego. Ze względu na to, że wielokrotnie dotyka młode osoby, wiąże się ze szczególną stratą produktywnych dni lub nawet lat. Skuteczna terapia migreny — zarówno przerywająca napady, jak i profilaktyczna — budzi szczególne zainteresowanie

Leczenie trombolityczne z zastosowaniem alteplazy zrewolucjonizowało postępowanie w ostrej fazie udaru niedokrwiennego mózgu. Nie zmienia to faktu, że postępowanie to nie jest wolne od wad: ograniczone jest okno terapeutyczne, istnieje ryzyko krwotoku śródmózgowego. Dlatego należy wciąż poszukiwać sposobów optymalizacji terapii trombolitycznej.

Podwójne wydanie "Neurokuriera"

Data: 22 Września 2017

W tym miesiącu przygotowaliśmy dla Państwa aż dwa newslettery. Wydanie specjalne "Neurokuriera" jest w całości poświęcone zbliżającemu się XXIII Zjazdowi PTN. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z ich treścią.

Zachęcamy do zapisania się na kurs MDS dotyczący diagnostyki i leczenia niedowładu spastycznego u dorosłych (Diagnostics and Treatment of Spastic Paresis), który odbędzie się w dniach 12–13 października 2017 roku w Pradze.

Tworząc zawartość elektronicznych mediów Polskiego Towarzystwa Neurologicznego (PTN) — serwisu neureodu.pl oraz newslettera „Neurokurier” — staramy się dobierać treści jak najbardziej interesujące lekarzy neurologów. Z prawdziwą radością odnotowaliśmy fakt znacznego wzrostu ruchu użytkowników serwisu neuroedu.pl. W porównaniu z wiosną 2016 roku w 2017 roku liczby — użytkowników serwisu oraz wejść na stronę — wzrosły ponad dwukrotnie. Prawie trzykrotnie wzrosła liczba odsłon, czyli wejść na kolejne podstrony portalu neuroedu.pl.

Choroba Huntingtona (HD, Huntington’s disease) jest postępującym schorzeniem neurodegeneracyjnym, powodowanym mutacją w genie huntingtyny (HTT). Jej efektem jest wzrost liczby powtórzeń sekwencji CAG i produkcji zmutowanego białka huntingtyny. O ile znajomość obrazu klinicznego i radiologicznego tej choroby oraz patognomonicznych nieprawidłowości genetycznych pozwala na postawienie prawidłowego rozpoznania, to wciąż brakuje obiektywnego wskaźnika rokowniczego. Jak do tej pory nie opracowano także metody pozwalającej oszacować ryzyko wystąpienia w danym okresie choroby u osoby, u której stwierdzi się obecność mutacji HTT.