Aktualności

Od 1 stycznia 2019 roku czasopismo naukowe Polskiego Towarzystwa Neurologicznego oraz Towarzystwa Neurochirurgów Polskich będzie wydawane przez wydawnictwo Via Medica.

Badanie Global Burden of Disease to wieloośrodkowy projekt epidemiologiczny, obejmujący wszystkie kraje świata, skupiający się na problemie rozpowszechniania chorób oraz ich społecznych i ekonomicznych kosztach.

Trombektomia mechaniczna w ostrej fazie udaru mózgu staje się coraz bardziej dostępna w wielu krajach, w tym także w Polsce. Można spodziewać się, że metoda ta w najbliższych latach wejdzie do standardowego arsenału środków terapeutycznych oddziałów udarowych.

Zwężenie tętnic szyjnych jest dobrze znanym czynnikiem ryzyka wystąpienia niedokrwiennego udaru mózgu. Dysponujemy aktualnie możliwościami chirurgicznymi (endarterktomia) oraz endowaskularnymi (stentowanie) redukującymi to ryzyko, lecz jednocześnie nie potrafimy jednoznacznie wskazać tych pacjentów ze stenozą tętnic szyjnych, u których ryzyko udaru jest najwyższe (a zatem tych, u których zachodzi potrzeba najbardziej pilnej interwencji) oraz tych, u których występuje najwyższe ryzyko wystąpienia udaru, jako powikłania interwencji chirurgicznej oraz restenozy.

23 listopada 2018 roku odbyła się konferencja prasowa Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, podczas której eksperci zmierzyli się z odpowiedzią na pytanie „Co dalej z polską neurologią?”

Największym wyzwaniem w opiece medycznej są coraz częściej występujące choroby mózgu, dlatego neurologia powinna być specjalizacją priorytetową w polityce zdrowotnej - przekonywali w piątek (23 listopada) w Warszawie przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Co dalej z polską neurologią? Takie pytanie stawia zarząd Polskiego Towarzystwa Neurologicznego w związku z zachodzącymi procesami demograficznymi, postępem w rozwoju neurologii i problemami w organizacji systemu opieki nad chorymi neurologicznie.

Największym wyzwaniem w opiece medycznej są coraz częściej występujące choroby mózgu, dlatego neurologia powinna być specjalizacją priorytetową w polityce zdrowotnej – przekonywali w piątek w Warszawie przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Neurologicznego w porozumieniu z Sekcją Młodych Neurologów PTN zaprasza do udziału w spotkaniu, które nazwaliśmy Jesienną i Wiosenną Szkołą Młodych Neurologów.

Neurokurier - październik 2018

Data: 13 Listopada 2018

Zapraszamy do lektury październikowej edycji Neurokuriera — internetowego periodyku informującego Państwa o aktualnościach związanych z działalnością oficjalnych portali internetowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.