Aktualności

Neurokurier - wrzesień 2018

Data: 12 Października 2018

Zapraszamy do lektury wrześniowej edycji Neurokuriera — internetowego periodyku informującego Państwa o aktualnościach związanych z działalnością oficjalnych portali internetowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego: www.neuroedu.pl i www.ptneuro.pl

Aktualne wydanie, jak również edycje archiwalne, można znaleźć na stronie www.ptneuro.pl w zakładce Neurokurier

Dr hab. Magdalena Kuźma-Kozakiewicz z Katedry i Kliniki Neurologii oraz Zespołu Badawczego Chorób Neurodegeneracyjnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymała nominację profesorską. Serdecznie gratulujemy!

Dnia 18 stycznia 2019 roku w Warszawie odbędzie się I Konferencja Sekcji Stwardnienia Rozsianego i Neuroimmunologii PTN.

W dniu 28.09.2018 w Warszawie obradował Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. Jednym z tematów była sytuacja tzw. programu pilotażowego leczenia ostrego udaru mózgu za pomocą mechanicznej trombektomii, ogłoszonego przez Ministerstwo Zdrowia.

Jednym z ograniczeń aktualnej farmakoterapii choroby Parkinsona jest występowanie fluktuacji ruchowych, będących konsekwencją terapii dopaminergicznej i progresji choroby. Najbardziej problematyczne klinicznie są stany „off” - momenty (godziny) w ciągu dnia, gdy nasilenie objawów choroby Parkinsona dosłownie i całkowicie unieruchamia pacjenta. Modyfikacje farmakoterapii (zmiana godzin podania leków, wprowadzenie kolejnych preparatów, w tym także form przezskórnych) jest zwykle skuteczne jedynie w krótkim okresie. Terapią kolejnego rzutu jest zastosowanie ciągłych wlewów leków dopaminergicznych: dojelitowo z zastosowaniem L-Dopy, bądź podskórnie z zastosowaniem apomorfiny.

Sekcje PTN

Data: 2 Października 2018

Przypominamy, iż w maju br. powołano do życia Sekcję Młodych Neurologów, zachęcamy do zapisania się do sekcji działających przy PTN.

Przyzwyczailiśmy się, że palenie papierosów jest przyczyną lub czynnikiem pogarszającym przebieg większości chorób w medycynie (z jednym wyjątkiem choroby Parkinsona) i generalnie powodem zła wszelkiego. Nic dziwnego, że palenie papierosów wiąże się także z bólami głowy. MB Johnsen i grupa norweskich badaczy postanowiła odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje przyczynowy związek między paleniem papierosów a bólami głowy za pomocą analizy randomizacji mendlowskiej.

Zachęcamy do lektury nowego numeru Neurologii i Neurochirurgii Polskiej (4/2018)

Dzięki stypendiom ufundowanym przez ZG Polskiego Towarzystwa Neurologicznego młodzi polscy neurolodzy mogli uczestniczyć w tegorocznym Kongresie Europejskiej Akademii Neurologii, który miał miejsce w czerwcu 2018 roku w Lizbonie.

Padaczka w przebiegu guzów mózgu

Data: 2 Października 2018

W najnowszym numerze „Neurologii i Neurochirurgii Polskiej” Eric D. Goldstein i Anteneh M. Feyissa opublikowali artykuł poświęcony padaczce w przebiegu guzów mózgu.